Ako vybrať hriankovač?

Zahryznúť sa do poriadne chrumkavej hrianky je jedna z radostí, ktorá dokáže urobiť každé ráno veselším. A tým úplne najlepším riešením, ako ráno pripraviť výborný chrumkavý chlieb, je zaobstarať si kvalitný hriankovač. Tento kuchynský prístroj vie jedinú vec a robí ju skutočne perfektne. Prečítajte si, ako vybrať hriankovač a uistite sa, že vaše raňajky budú vždy tým správnym prvým krokom do nového dňa.

Zahryznúť sa do poriadne chrumkavej hrianky je jedna z radostí, ktorá dokáže urobiť každé ráno veselším. A tým úplne najlepším riešením, ako ráno pripraviť výborný chrumkavý chlieb, je zaobstarať si kvalitný hriankovač. Tento kuchynský prístroj vie jedinú vec a robí ju skutočne perfektne. Prečítajte si, ako vybrať hriankovač a uistite sa, že vaše raňajky budú vždy tým správnym prvým krokom do nového dňa.

Doba čítania 6 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať hriankovač - základné otázky

Čo hriankovač vie?

Hriankovač nasucho opeká plátky chleba a zvláda to oveľa rýchlejšie a rovnomernejšie ako obyčajná panvica. Niektoré modely vedia pečivo tiež rozmrazovať alebo ohrievať. Kvalitu hriankovačov určuje niekoľko faktorov, najmä výrobný materiál a rýchlosť pečenia. K dispozícii sú ale aj doplnkové funkcie, medzi ktorými nájdete napríklad rozmrazovanie, automatické vycentrovanie pečiva alebo zásuvku na omrvinky.

Pre koľko ľudí budete opekať?

Pripravujete raňajky len pre seba, alebo rovno pre celú rodinu? Množstvo pečiva, ktoré naraz pripravíte, je totiž kľúčovým parametrom každého hriankovača. V niektorých modeloch upečiete 2 hrianky naraz, obľúbeným variantom je tiež väčší hriankovač na 4 hrianky. Väčšiu kapacitu využije každá početnejšia rodina, v ktorej je ranný sendvič skrátka taký malý rituál. Pre malých jedákov ale nájde uplatnenie aj hriankovač jednoštrbinový.

Záleží vám na rýchlosti?

Je pre vás každé ráno naháňačka, kedy sa tak stihnete obliecť, upraviť a naraňajkovať? Potom zvoľte hriankovač s vysokým príkonom, ktorý upečie chlieb počas minúty. Pokiaľ si ráno dávate na čas a nikam sa neponáhľate, zvoľte pomalší model, s ktorým ušetríte na energii.

Ktorý materiál je najlepší?

Plášť hriankovačov môže byť buď z plastu, lakovaného kovu a výnimkou nie je ani nerezový hriankovač. Plastové modely sú lacnejšie a menej odolné voči mechanickému poškodeniu, ale na druhú stranu sa lepšie udržujú. Nerezový hriankovač je v porovnaní s plastovým síce odolnejší, ale vyžaduje náročnejšie čistenie povrchu. V ponuke nechýba ani napr. sklenený hriankovač.

Moderný, alebo retro design?

Hriankovače sa vyrábajú v rôznych tvaroch a farbách. Záleží teda, v akom štýle máte vybavenú vašu kuchyňu a interiér. Okrem moderných designov totiž narazíte aj na obľúbený retro hriankovač, evokujúci najmä americké päťdesiate roky. Len sa pripravte, že mnohí výrobcovia vyberajú daň za nostalgiu – retro kúsky často ponúkajú rovnaké vlastnosti ako štandardné modely, len s vyššou cenovkou. Výnimkou dnes už nie je napr. ani hriankovač s obrázkom alebo tematický hriankovač Star Wars.

Čo sa farebných variantov týka, v dnešnej dobe sa už medze nekladú. Vedľa klasiky z nerezu tak môžete vyberať napr. hriankovač biely, červený, čierny aj zelený.

Aký hriankovač podľa parametrov

Kapacita

Na trhu sa predávajú hriankovače rôznych veľkostí. Základné potreby uspokoja tie, v ktorých ohrejete 2 hrianky naraz. Pokiaľ si ale rozpečený chlieb dávate viac-menej ku všetkému alebo máte doma viac stravníkov, rozhodne príde vhod väčší model pre 4 až 6 hrianok naraz. Postrážte si však kolónku príkonu, nech vás nezaskočí vysoká spotreba. Ak je pre vás hrianka len občasnou pochutinou, zaobstarať sa dá aj malý hriankovač na krajec chleba.

Hriankovače na 2 toasty Hriankovače na viac toastov

Príkon a rýchlosť opekania

Príkon vám prezradí, koľko elektrickej energie hriankovač spotrebuje za hodinu. Čím je príkon vyšší, tým rýchlejšie opeká, lenže aj viac spotrebuje. Pokiaľ pokukujete po prístroji s 2 otvormi pre chlieb, pravdepodobne bude mať príkon medzi 750 až 980 W. Pri veľkých hriankovačoch so 4 a 6 otvormi počítajte s príkonom 1000 W a viac.

Hriankovačom s príkonom okolo 800 W zaberie opečenie 2 toastov 2,5 až 3 minúty. Výkonnejšie prístroje s príkonom nad 2000 W to zvládnu aj za 1 minútu.

Rýchlejšie opečenie znamená tiež vyššiu spotrebu energie

Funkcia hriankovača

  • Hriankovač s nadstavcom na pečivo – tento prídavný rošt opečie aj bagety, vafle, rožky a iné druhy pečiva, ktoré do hriankovača tak úplne nepasujú.

  • Hriankovač s rozpekačom – ak holdujete trvanlivejšiemu pečivu, určite oceníte túto dodatočnú funkciu.

  • Regulácia výkonu – hriankovače obvykle ponúkajú niekoľko stupňov opekania, najčastejšie ide o 3 až 7. Citlivejšia regulácia zaistí absolútnu kontrolu nad mierou prepečenia.

  • Zásuvka na omrvinky – pokročilejšie modely majú pod opekacou časťou umiestnenú výsuvnú tácku, ktorá zachytí omrvinky chleba.

  • Automatické vycentrovanie pečiva – táto funkcia slúži na posun malých kúskov pečiva do stredu. Vďaka tomu sa opečú pekne rovnomerne, a nie len na okrajoch.

  • Jednostranné opekanie – niektoré modely vám umožnia pečivo opiecť len z jednej strany.

  • Displej – sofistikovanejšie hi-tech modely ponúkajú displej, na ktorom môžete ľahko a rýchlo kontrolovať funkcie prístroja.

  • Udržiavanie teploty – niektoré hriankovače vedia udržiavať už opečené pečivo teplé. Ideálne v prípade, keď sa vám úplne nepodarilo zladiť prípravu ostatných ingrediencií.

  • Stop funkcia – táto funkcia okamžite zastaví proces opekania. Pokiaľ sa vyžívate v konkrétnej miere prepečenia, môžete program ukončiť, kedykoľvek sa vám zachce.

Rady na záver

Z hriankovača musíte pravidelne odstraňovať omrvinky, ktoré z neho odpadávajú, pripaľujú sa a zapáchajú. Takmer všetky dnešné modely sú vybavené výsuvnou táckou. Tú jednoducho vysuniete, vyčistíte a vrátite späť. Keby vo vašom modeli predsa len chýbal, budete musieť omrvinky odstrániť po starom – otočíte prístroj hore nohami a vytrasiete ich von.

Istú údržbu vyžaduje aj vonkajšia schránka. Plastové modely stačí utrieť vlhkou handričkou a vyzerajú skvele. O niečo náročnejší je nerez, na ktorom sú vidieť ako odtlačky prstov, tak zaschnuté kvapky vody. Zbaviť sa ich môžete rýchlym preleštením. Stačí kvapnúť niekoľko kvapiek kuchynského oleja (slnečnicový, repkový) na handričku a povrch preleštiť.

Drvivá väčšina dnešných modelov dbá na bezpečnosť pri pečení. A preto disponujú poistkou proti prehriatiu, ktorá sa zapne vo chvíli, keď prístroj beží príliš dlho na vysoký výkon. Protišmykové nožičky zase zaistia, že prístroj nebude plachtiť po kuchynskej linke sem a tam. Taktiež nezabudnite, že toasty sú po ohriatí prekliato horúce. Radšej ich odoberte kuchynskými kliešťami alebo chňapkami.

Ďalšie užitočné články